Tatrzańskie pejzaże

W pędzącym do przodu z zawrotną prędkością świecie zapominamy o źródłach, na których wyrosła współczesność. Tradycja zdaje się z roku na rok schodzić na coraz dalszy plan, ustępując uniwersalnej współczesności. Projektanci z pracowni Karpiel i Steindel walczą o zachowanie lokalnej tożsamości i podkreślają jej niezastąpioną rolę w życiu i architekturze. Charakterystyczny Dom w Tatrach czerpie z tradycji i jest namacalnym świadectwem tego, że taka droga wciąż na szansę na przetrwanie w nowej rzeczywistości.

Czytaj więcej


Dom na Gubałówce w Tatrach

Forma budynku została ściśle podporządkowana krajobrazowi naturalnemu i kulturowemu. Dzięki tego typu realizacjom współczesna architektura Podhala może stać się rozpoznawalna i doceniana nie tylko w Polsce.

Czytaj więcej


"PO WITKIEWICZU" - WYSTAWA W GALERII ARCHITEKTURY GAGA

W tym roku mija 130 lat od urodzin Stanisława Ignacego (Witkacego) i 100 lat od śmierci jego ojca Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego. W ramach obchodów tej wyjątkowej rocznicy Galeria Architektury GAGA oraz Biuro Architektoniczne Karpiel Steindel z Zakopanego przygotowały wystawę „Po Witkiewiczu”.

Czytaj więcej


Biedronka w Zakopanem

Zobaczcie niesamowitą architekturę Biedronki, projektu Biura Architektonicznego Karpiel i Steindel

Czytaj więcej


Dom jest centrum świata - rozmowa z Marcinem Steindlem i Janem Karpielem Bułecką

O architekturze Podhala, współpracy z Zahą Hadid oraz o współczesnym ujęciu tradycyjnego budownictwa drewnianego opowiadają architekci Marcin Steindel i Jan Karpiel Bułecka.

Czytaj więcej


Lilium Tower - niezrealizowany projekt Zahy Hadid dla Warszawy

W 2008 roku zaprezentowano wizualizacje Lilium Tower, wieżowca projektu Zahy Hadid, który miał powstać w samym centrum Warszawy. W przekroju przypominał kwiat lilii, a pod względem wysokości przewyższał Pałac Kultury. Przypominamy ten i inne niezrealizowane projekty Hadid w Polsce.

Czytaj więcej


Witkiewiczowie, Zaha Hadid i współczesna architektura Zakopanego

Trwa rok Witkiewiczów – z tej okazji Galeria Architektury GAGA oraz Biuro Architektoniczne Karpiel Steindel z Zakopanego przygotowały wystawę „Po Witkiewiczu”

Czytaj więcej


Zaha Hadid i zakopiańska pamiątka

Była niekwestionowaną gwiazdą światowej architektury, jedną z niewielu, której styl wyróżniał się na pierwszy rzut oka oraz pierwszą kobietą uhonorowaną prestiżową nagrodą Pritzkera. Zmarła 31 marca Zaha Hadid pozostawiła po sonie ogromną, architektoniczną spuściznę, wśród której można wskazać także polski trop.

Czytaj więcej